Staff

Leadership Team
Executive Headteacher: Mrs Sarah Rowlands

Head of School: Mr K. Subhan

Deputy Head Teacher: Mrs Y. Musinguzi
AHT Key Stage 2 and Teaching & Learning: Mrs J. Lodhia
AHT Key Stage 2 and Teaching & Learning: Mrs S. Yasmeen
AHT Key Stage 2 and Teaching & Learning: Ms C. Sheehan

AHT Key Stage 2 and Teaching & Learning, Assessment and Standards: Mrs L.Wenborne
Highly Skilled Lead Teacher (Year 6): Miss K. Matthew

Teaching Team

Year 3 classes
Year Group Leader: Mrs H. Akter

Class 1 – Pine: Miss O. Owen
Class 2 – Juniper: Miss S. Khanam
Class 3 – Maple: Mrs H. Akter and Mrs M. Fatima
Class 4 – Oak: Mr A. Lee
Class 5 – Lime: Miss S. Ahmed

Year 4 classes
Year Group Leader: Mrs C. Carpenter

Class 6 – Poplar: Mrs C. Carpenter and Mr A. Haider
Class 7 – Rowan: Mr E. Hussain
Class 8 – Willow: Miss K. Clairmont
Class 9 – Yew: Mr G. Mulvaney
Class 15 – Spindle: Mrs L. Mokone

Year 5 classes
Year Group Leader: Mr P. James

Class 10 – Beech: Mr P. James
Class 11 – Birch: Miss E. Delahunty
Class 12 – Ash: Mr J. Arthur
Class 13 – Alder: Mrs R. Perera
Class 14 – Aspen: Miss H. Ibrahim

Year 6 classes
Year Group Leader: Miss K. Matthew

Class 16 – Elder: Mrs L. Pillay
Class 17 – Holly: Miss V. Lockhart
Class 18 – Elm: Mrs M. Govender
Class 19 – Hazel: Mrs F. Robanni
Class 20 – Hornbeam: Mrs F. Rouf

Support Staff (non-teaching)
PE Coach: Mr Coy
Early Help and Wellbeing Lead: Ms Holroyd-DovetonIT Support – Mr Gnanapragasam
Premises Manager – Mr Graves
Site Supervisor – Mr RozeeAll Midday staff: Mrs Kataora, Mrs Mohiuddin, Mrs Narayanan, Mrs Navaneethan, Mrs Patel, Mrs Saha, Mrs Rafiq
SEND
SENDCo – Mrs G. Karim

Support Staff Team

HLTAs
Mrs Ganesh
Mrs McIerny
Cover Supervisors
Mrs C. Essilfie-Conduah
Mrs M.Fatima
Mrs N. Prakash
Mrs R.Patel
Learning Mentors
Mrs R. Mussai
Mrs K. Panesar
Mr C. Muganzi
Classroom/EAL/Language Support/ Intervention/1:1 Support
Miss S. Bell
Mrs S. Dad
Mrs L. Slack
Mrs E. Williams
Mrs F. Zia
Ms T.Farooq
Miss R. Zowa
Miss T. Khanom
Miss S. Wade
Mrs N. Abbas
Miss C. Johnson
Miss T. Nessa
Miss T.Mudiyanselage
Mrs N.Mohammed
Miss R.Mahmood
Mrs M. Houlker
Miss A. Pricop
Office Staff
Mrs R. Jutla
Ms B. Vadher
Mrs H. Begum
Mrs N. Huffstead
Subject Leaders
Reading: Ms C. Sheehan
Maths: Mrs J. Lodhia
Writing: Miss K. Matthew
EAL and Interventions Leader: Mrs F. Sobany
SENDCo: Mrs G. Karim
Science: Mrs L. Pillay
Religious Education: Mrs H. Akter
Music: Mr A. Lee
History: Mr P. James
Geography: Miss E. Delahunty
Design and Technology: Miss V. Lockhart
Art: Miss V. Lockhart
PSCHE: Mrs F. Robbani
Computing: Mrs R. Perera